O nás

Iniciatíva poď na dvor

Susedská komunita fungujúca od roku 2016. Začínali sme ako partia priateľov a známych, ktorí bývali okolo zanedbaného dvora na Kisdyho ulici. Začali sme sa na ňom stretávať a premieňať ho na krajšie a príjemnejšie miesto. Naša komunita sa postupne rozrástla o ďalších susedov, návštevníkov našich akcií a podporovateľov. Za posledné roky sme zorganizovali spoločné upratovania, kultúrne akcie, grilovačky, pikniky, čítačky, koncerty, divadelné predstavenia či stavby rôznych objektov.

Naše projekty:

Vytvorenie komunitného coworkingu pre rodičov s deťmi

Sevila je vila na severe. Krásna prvorepubliková vila v správe mestskej časti. Na prvom poschodí sa stretáva dôchodcovská komunita, na druhom my – rodičia a deti z okolitého susedstva. Je to miesto, kde sa naše deti môžu navzájom hrať a my – podľa možností pracovať.

Stavba dreveného domčeka s pódiom

V roku 2019 sme sa po diskusii so širším susedstvom rozhodli, že si na našom dvore postavíme drevený domček, ktorý bude slúžiť ako sklad vecí na naše akcie a zároveň ako pódium, na ktorom sa môžu diať kultúrne podujatia. Jeho čelná stena je vyklápacia, takže sa vie v priebehu pár minút zmeniť na miesto vhodné pre divadlá, či koncerty. Návrh pripravili architektky Alžběta Brůhová a Viktória Mravčáková.

Vytvorenie bylinkovej špirály

Bylinková špirála skrášľuje kút detského ihriska na Kisdyho dvore. Postavila ju naša susedská komunita z darovaných tehál a kompostu, ktorý nám priniesla Správa mestskej zelene. Momentálne v nej máme zasadených viac ako 10 druhov rastlín, ktoré priebežne zbierame, sušíme a využívame. So stavbou, sadenicami a realizáciou nám pomohla organizácia Sosna.

Maľovanie schátraného podchodu

Podchod prepájajúci Komenského ulicu s Kisdyho dvorom roky chátral. Posprejované steny, páchnuce zákutia a odpadky nás prinútili sa nad týmto miestom zamyslieť. Na konci tejto cesty bol projekt kompletnej renovácie podchodu. Nové omietky, podkladová farba a na nej murálna maľba s motívom stromov z nášho susedstva. Jej autorom je známy slovenský umelec Oto Hudec. Samotnú maľbu realizovali členovia našej susedskej komunity.

Stavba stolíkov, lavičiek a iných drevených objektov.

Vytvorenie sedenia pre susedov a ľudí navštevujúcich naše susedstvo bol jeden z našich prvých projektov. Okrem toho sme vytvárali stolíky, šachové stolíky, knižnú búdku, vyvýšené záhony a mnoho ďalších objektov, ktoré ľuďom spríjemňujú pobyt v našom susedstve. So stavbou nám pomohol Michal Pončák (Prírodný domov) a Dodo Fekiač cez organizáciu Permakultúra SK.

Stavba chodníka z nášľapných kameňov

Chodník vedúci z Kisdyho ulice na ihrisko mal pôvodne podobu cestičky vyšľapanej v tráve. Keď bolo mokro – bolo z neho blato, počas suchého leta zas prach. Rozhodli sme sa preto kúpiť nášľapné kamene a na spoločnej brigáde premeniť túto časť dvora na spevnenú cestičku.