Časté otázky

1. Čo robiť, ak chcem nahlásiť neporiadok alebo problém v mojom susedstve?

Okrem priameho kontaktovania vašej mestskej časti môžete skúsiť použiť aplikáciu Odkaz pre starostu. Uľahčí vám nahlasovanie rôznych podnetov vo vašom susedstve.

2. Čo robiť, keď v susedstve nefunguje lampa verejného osvetlenia?

Nahláste tento problém na Referát parkovania, údržby ciest a verejného osvetlenia. Váš podnet zaznamenajú a budú pracovať na jeho vyriešení.

3. Čo robiť, ak máme v susedstve chorý alebo vysychajúci strom?

Takéto podnety sú veľmi dôležité. Chorý strom by totiž mohol ohroziť životy a majetok ľudí v susedstve. V prípade, že sa vám strom vo vašom okolí zdá chorý, vysychajúci alebo napadnutý imelom, kontaktujte Správu mestskej zelene (arboristická sekcia).

4. Posprejovali nám dom, čo s tým?

Odstraňovanie grafity je relatívne komplikovaný problém. Ideálne je posprejovanú stenu riešiť čím skôr, pretože čím je farba zaschnutejšia a čím viac sa absorbuje do fasády – tým je jej odstraňovanie náročnejšie. Mesto zatiaľ službu odstraňovania grafitov neposkytuje, preto je lepšie obrátiť sa na súkromné firmy.

5. Čo robiť, ak potrebujeme na susedských akciách elektrinu?

Najjednoduchší spôsob je dohodnúť sa s najbližším susedom alebo prevádzkou – aby vám za preplatenie nákladov poskytli ich elektrickú zásuvku. Pokiaľ to nie je možné – skúste požiadať mesto o prípojku. Potrebujete k tomu:

  1. Požiadajte o súhlas vlastníka pozemku. (overte si ho na katastri)
  2. Požiadajte o stanovisko Správu mestskej zelene
  3. Kontakujte elektrárne na osadenie elektroskrinky

6. Čo robiť ak si chceme so susedmi grilovať alebo variť guláš?

V prvom rade sa uistite, že v danom období neplatí zákaz kladenia ohňa. Zvlášť počas letných mesiacov sú na to hasiči a policajti citliví. Ak sa chcete vyhnúť aj problémom so susedmi – vyberte si miesto, odkiaľ nepôjde susedom do okien veľa dymu a vašu akciu nahláste na miestnom úrade.

7. Ako správne napísať a pripraviť petíciu?

Ak chcete zmeniť zásadnejšiu vec vo vašom susedstve a kompetentní na vaše prosby a žiadosti nereagujú, vyviňte na nich tlak – formou petície. Možno práve takto dosiahnete lepší stav chodníkov, vytvorenie cyklocesty, viac zelene či akúkoľvek inú zmenu.

8. Mám konflikt so susedmi. Čo s tým?

Riešenie susedských sporov môže trvať dni, mesiace ale aj roky. V prípade, že sa jedná o komplikovanejší spor, ktorý nie ste schopní sami zvládnuť – odporúčame sa obrátiť na mediátorov. Títo odborníci sa riešeniu sporov profesionálne venujú – preto sa na nich neváhajte obrátiť. Je lepšie do riešenia trochu zainvestovať, než roky trpieť.

9. Čo robiť, ak chcem nahlásiť uhynuté zviera alebo exkrement vo svojom okolí?

Zavolajte na Mestskú políciu (159) na nahláste váš podnet. Polícia bude kontaktovať asanačnú službu a problém vyriešia.